Çamaşır makinesini nasıl kullanırsak enerji tasarrufu yapabiliriz?

Çamaşır makinesini nasıl kullanırsak enerji tasarrufu yapabiliriz?

Çamaşır makinesini nasıl kullanırsak enerji tasarrufu yapabiliriz?

Enerji maliyetlerinizi düşürmek ister misiniz? Çamaşır makinesini nasıl kullanırsak enerji tasarrufu yapabiliriz? Yapacağınız ufak değişikliklerle hem bütçenizi, hem çevreyi koruyabilirsiniz. İşte ipuçlarımız…

camasir makinesi kullanimi

Bazen küçük bir hareket fark yaratabilir. Örneğin düşük ısıda yıkamak, çamaşır makinesinin doğayı kirletme oranını ve ayrıca enerji maliyetlerini azaltır. Ek olarak, yıkama sıcaklığını düşürmenin giysilerin ömrünü uzattığı bilimsel olarak kanıtlanmıştır.

Çamaşır yıkarken daha az enerji harcamanın püf noktası nedir?

Bir araştırma, deterjanların karbon etkisinin % 60’ının seçilen yıkama sıcaklığından kaynaklandığını göstermiştir. Başka bir deyişle, yüksek sıcaklıkta çamaşır yıkamak CO2 yayar ve çevreyi kirletir. Enerji tüketiminizi ve sera gazı emisyonlarını azaltmak için yıkama sıcaklığınızı 10° düşürün. 30°’lik bir yıkama çevrimi, 40°’lik bir yıkama çevriminden % 35 daha az enerji gerektirir. Somut olarak, 1.346 GWh tasarruf etmeyi başarırsınız.

Çamaşırlarınızı soğuk mu sıcak mı yıkamalı?
Giysileri soğuk yıkamak, büyük etkisi olan küçük bir harekettir. Kamuoyunu bilgilendiren reklamlar ve kampanyalar sayesinde, 2019 yılında dünya genelindeki tüketicilerin % 70’i düşük enerji döngüsüne geçti. Geri kalan %30’unun katılmama sebebinin, soğuk yıkamayla ilgili yanlış kanıdan kaynaklandığı düşünülmektedir. Nitekim bazı tüketiciler, yıkama sıcaklığını düşürmenin kıyafetleri doğru temizlemek için yeterli olmadığına inanmaktadır. Oysa bu durum sadece söz konusu giysileri taşıyanda bir virüs varsa ya da çamaşır lekeliyse geçerlidir. Lekeleri çıkarmak ve virüsleri öldürmek için 60°’de yıkama önerilir. Ancak bu iki durum söz konusu değilse, sadece kirli giysilerinizi yıkıyorsanız, onları soğukta da yıkayabilirsiniz. Çünkü soğuk yıkamanın, çamaşırların temizliğine bir etkisi yoktur. Soğuk yıkamada da, giysiler çamaşır makinesinden temiz çıkar ve % 52 daha az mikrofiber kaybeder. Kumaşlarınız zarar görmez ve aynı zamanda giderlerden daha az plastik atık yayarlar. Bu nedenle, hasta çamaşırları yıkamıyorsanız veya inatçı lekelerle savaşmıyorsanız yıkama sıcaklığını düşürmeyi alışkanlık haline getirmenizi öneririz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Ziyaretçilerimiz tarafından yapılan yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZIN

Bu konu hakkındaki görüşünüzü belirtmek ister misiniz?
SERVİS CAGIRMAK ICIN TIKLAYIN